Která káva patří do kávovaru a jak ji správně skladovat

Vůně kávy zvedne náladu celé kanceláři. Jenže jakou kávu do kávovaru vybrat? Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly – kupujte zrnkovou kávu, u které znáte datum pražení a má vzduchotěsné balení. Nejlepší káva je totiž ta čerstvá!

Výběr správné kávy se odvíjí podle typu kávovaru, který máte k dispozici. Některé jsou vybaveny vlastním mlýnkem a lze do nich tím pádem použít zrnkovou kávu, jiné fungují pouze jako překapávače již mleté kávy. Vždy ale platí, že čím kvalitnější kávu do kávovaru nasypete, tím kvalitnější bude i výsledný nápoj.

Vybírejte podle typu kávovaru

Existují dva základní druhy kávovarů: překapávač a espressovač, ponecháme teď stranou alternativní metody přípravy pomocí frenchpressu nebo moka konvičky. Překapávač, jak už jeho název napovídá, funguje na principu obyčejného louhování, při kterém není využit tlak a káva je po extrakci přefiltrována. Hlavní výhodou je možnost přípravy většího množství kávy najednou, která je navíc díky zabudovanému ohřevu udržována stále teplá. Překapávač si kávu sám namlít nedokáže, musíte tedy kupovat již mletou. To s sebou nese svá úskalí – mletá káva velmi rychle ztrácí své jedinečné aroma a vlastnosti. Podrobněji o skladování kávy viz níže.

Espressovačů je několik typů, existují kapslové, pákové a plně automatické kávovary. U kapslových kávovarů si stačí jen ohlídat, abyste měli kapsle kompatibilní s přístrojem. Nic víc řešit nemusíte, káva do něj nijak jinak dát nejde. Pákový kávovar je ideální pro ty, kteří chtějí mít pod kontrolou celý proces přípravy. Obvykle je potřeba mít vlastní mlýnek a kupovat tedy zrnkovou kávu, která se rozhodně skladuje lépe než mletá. To samé platí pro plně automatické kávovary. Ty si dokáží kávu nejen samy namlít a uvařit, ale samy se i vyčistí.

Podle čeho kávu vybírat

Kávové zrnko je jedinečné svým obsahem aromatických látek. Většina z nich je vysoce těkavých a zničit jejich chuť špatnou přípravou je bohužel velmi snadné. Nejnáchylnější je příprava espressa, které je nejvyšší metou každého kávomila.

Dáme vám 6 tipů, které je vhodné při nákupu mít na paměti:

1. Kupujte zrnkovou kávu

Mletá káva do kávovaru nepatří. Pokud kávu berete vážně, tohle je první krok. Nenechte se zlákat již namletými zrnky a raději si pořiďte mlýnek. Mletí urychluje oxidaci zrnek a tím pádem uvolňování aromatických látek. Již po několika hodinách bude chuť kávy vyčpělá a nezachrání to ani vzduchotěsný obal.

Jakmile jednou ochutnáte kávu, kterou jste si sami namleli těsně před přípravou, už se vám jinou nebude chtít pít. Do překapávače je pochopitelně potřeba použít mletou kávu. I tady se ale vyplatí trochu snahy a před přípravou si ji vlastnoručně namlít.

2. Hlídejte si datum pražení

Zcela zásadní údaj. Pražení v kávě probudí její nejlepší chuťové vlastnosti, které od té chvíle postupně mizí. Kromě aromatických olejů se uvolňuje i oxid uhličitý, proto je potřeba nechat kávu po upražení tzv. vydýchat. Proč?

Při kontaktu čerstvě upražených zrnek s horkou vodou dojde k prudké reakci – horká voda se bude snažit dostat dovnitř zrnek, oxid uhličitý naopak ven. Káva vám tak doslova vypění pod rukama. Na pultech pražíren se proto káva objeví 2 až 5 den po upražení.

3. Zeptejte se na původ kávy

Ideální je najít si svou lokální pražírnu. Obvykle vám rádi poradí i se samotnou přípravou kávy, např. jaká je správná hrubost mletí. Vždy by měli být schopni říct, odkud prodávaná káva pochází.

Producenty kávy jsou země tzv. kávového pásu (mezi 25° severní a 30° jižní šířky). Díky odlišnému podnebí chutná káva z každé země trochu jinak. Je jen na vás zjistit, která vám chutná nejvíc.

4. Vzduchotěsné balení je základ

Ideální jsou vzduchotěsné sáčky se zpětným ventilem, které zabrání kontaktu se vzduchem, ale propustí ven ze sáčku postupně se uvolňující oxid uhličitý. Na trhu dokonce existují elektrické vakuové dózy, ve kterých kávu můžete uskladnit a udržet ji tak déle čerstvou.

Jenže… ani drahý přístroj není všespásný. Pokud jej pětkrát za den otevřete, abyste si odebrali zrnka na šálek kávy, udělá vám stejnou službu jako obyčejná plechovka. Vhodný je jen v případě, že koupíte váženou kávu, donesete ji domů v obyčejném papírovém pytlíku a poté ji potřebujete třeba 2 měsíce skladovat.

5. Kolik toho koupit?

Ve většině případů je dobré vyhnout se kávám prodávaným v supermarketu. Po upražení vydrží káva čerstvá tak 12 dní, ve vzduchotěsném obalu až 3 měsíce. Pokud výrobce na obalu uvádí roční expirační dobu, je to dost podezřelé.

Kupujte jen takové množství kávy, které jste schopni do měsíce vypít. Někomu stačí 100 gramů, jiný je schopen spotřebovat třeba půl kila. Úplně jiná čísla platí pro firemní kávovary, kde jde spotřeba do desítek kil měsíčně.

6. Domácí skladování kávy

Jak už bylo řečeno, ve vzduchotěsném neotevřeném obalu vydrží kávová zrnka čerstvá asi 10 týdnů. Bez vzduchotěsného sáčku zrnková káva vydrží zhruba 2 týdny. Skladujte ji v suchu a temnu, rozhodně ji nedávejte do skříňky s jinými potravinami! Káva totiž velmi ráda pohlcuje ostatní vůně a např. příchuť koření je něco, co v kávě nechceme.

Mletou kávu prakticky nemá smysl skladovat. Během pouhé hodiny totiž ztrácí většinu své vůně a chuti a několik dní namletá káva je už tak vyčpělá, že se o jakémkoliv chuťovém zážitku nedá vůbec mluvit.

Kterou kávu si tedy koupit?

Teď si jistě říkáte: „To je všechno moc pěkné, ale kterou konkrétní kávu si vlastně mám vzít?!“ V tom je těžké radit 😊

Pokud s nakupováním zrnkové kávy teprve začínáte, poproste v pražírně o pomoc. Rádi vám vysvětlí, jak která směs chutná a doporučí vám tu nejvhodnější pro váš typ přípravy. Nebraňte se zkoušet neobvyklé druhy, nikdy předem nevíte, zda se nestane vaším nejoblíbenějším!

Existují ovšem dvě jednoduchá pravidla, kterými se při výběru – kromě své vlastní chuti – můžete řídit:

Jednodruhová káva nebo směs

Jistě už víte, že základními odrůdami kávovníku jsou arabica a robusta. Nejoblíbenější a nejčastější volbou bývá právě arabika. Oproti robustě je mnohem chuťovější a jemnější, má nižší obsah kofeinu. Robusta vám sama o sobě chuťový zážitek nepřichystá, je ale ideálním doplňkem směsí určených pro přípravu espressa. Zaručí pevnou cremu, plné tělo a vyšší podíl kofeinu.

Na balení tak najdete buď označení single origin (jednodruhová) nebo blend (směs). Směs může tvořit i několik jednodruhových arabik, nemusí se vždy nutně jednat o arabiku doplněnou robustou. Velmi zjednodušeně lze říci, že pro přípravu kávy s mlékem je lepší použít blend a naopak pro přípravu espressa single origin.

Stupeň pražení

Jednotlivé pražírny mají pro různé stupně pražení své vlastní názvy. Jednotné označení bohužel neexistuje, proto se vždy raději doptejte. Obecně se rozlišují 4 základní stupně pražení, a to podle barvy: světlý, střední, středně tmavý a tmavý.

Pražení ovlivňuje množství kofeinu a chuť. Tmavě pražená zrnka jsou na povrchu olejnatá, mají méně kofeinu a hořkou chuť. Skrývají se pod označeními Continental, Viennese nebo French. Světlý stupeň pražení je vhodný pro chuťově jemné druhy kávy, v zrnkách se totiž nestihnou uvolnit oleje a jejich povrch tak zůstává suchý. Názvy často přímo odkazují na světlou barvu, např. Cinnamon nebo Light City.

Takže… kontrola nákupu! Ujistěte se, že:

✔️ kupovaná káva je zrnková

✔️ znáte datum pražení

✔️ káva je vhodně (čti vzduchotěsně) zabalená

✔️ není jí příliš hodně (jste schopni ji během 3 týdnů spotřebovat)

Splněno? Výborně, honem domů ochutnávat 😊!

Další
články

Žádné další články zatím nebyly publikovány.